Warhammer igrata dva igralca, lahko pa se tudi več parov s svojimi vojskami med seboj spopade na za to posebej prirejenem bojišču. Izbirajo med dvanajstimi vojskami, vsaka ima svoje prednosti in slabosti, a se zlahka ujamejo z različnimi željami igralcev. Tako na primer Orki in Goblini tvorijo skupaj eno vojsko in so sicer fizično najmočnejša, vendar ne najbolj inteligentna bitja, veliki prepirljivci, ki se kaj hitro stepejo tudi med sabo. Ljudi predstavljata vojski Bretoncev in Empire, prva ima močne viteze in konjenico, druga konjenico, vztrajno pehoto in učinkovite topove ter možnarje. Vilinci, ki v Warhammerju nastopajo v vojskah Visokih, Gozdnih in Temačnih vilincev, so manjši, vendar hitrejši in iznajdljivejši, veliko vedo o magiji. Vojska kraljestva Kaosa je mešanica raznolikih nadsposobnosti, to je vojska zelo inteligentnih, častihlepnih in močnih enot. Škratje so stara rasa izrednih kovačev z natančnim orožjem. Potem so tu še vojske Vampirskih grofov, Plačancev, Podganarjev …
Ko se odločimo za eno izmed vojsk in jo začnemo graditi, nas čaka še nekaj dela, saj je treba enote najprej sestaviti v kovinski oziroma plastični različici. Še preden se igra začne, je treba figurice pobarvati, za samo igranje pa to ni pomembno oziroma nujno. Vendar pravi igralci prisegajo pobarvane figure, predvsem na generale in heroje, ki jih ima vsaka vojska. Tukaj se lahko začetnik kaj hitro ustavi, saj so v vseh knjigah in posebnih pravilih za vsako vojsko figurice pobarvane profesionalno in marsikdo obupa. Peter Kic, ki ima eno najlepše pobarvanih vojsk pri nas, je povedal: »Brez barvanja skoraj ni Warhammerja. Vsi igralci vemo, da se pobarvane figure veliko bolje borijo. V knjigi s pravili in opisi vojsk oziroma ras je veliko fotografij, ki so včasih kar preveč lepe in se začetnik prestraši, a ni tako hudo.«
Za regiment 16 lokostrelcev porabi izurjen igralec teden do dva, odvisno od časa in natančnosti barvanja. Po besedah igralcev bi za srednje veliko vojsko potrebovali nekako za tri mesece, spet odvisno od kakovosti barvanja in različne zahtevnosti posameznih vojsk.
