Na streho avta lahko pritrjujemo različne vrste tovora. Najpogosteje so to kolesa, kovčki, smuči in podobno. A brez primernih strešnih nosilcev za avto ne gre. Pomembno je, da so strešni nosilci za kolesa za avto kompatibilni z vašim prevoznim sredstvom.
Avtomobilski strešni nosilci za kolesa morajo biti trdo pritrjeno na površino, da med vožnjo ne zdrsnejo z nje. Na takšen način se torej lahko dobro izognemo izgubi predmetov, prav tako tudi poškodbam vozila. Najpomembneje od vsega pa je seveda varnost prevažanja tovora.
Osnovna dejstva o strešnih nosilcih za avto
Če vas že dlje časa zanimajo strešni nosilci za avto za kolesa, je dobro, da se najprej pozanimate o vseh osnovnih dejstvih, ki se navezujejo na njih. Takšna dodatna avto oprema je načeloma sestavljena iz štirih osnovnih delov. To so držalo, nosilec, palica in dodatki.
Nosilec za avto za kolo je pritrjen na vozilo in je povsem specifičen. Odvisen je predvsem od znamke, pa tudi od modela in letnice izdelave avta. Prav tako se tip nosilcev za streho avta lahko razlikuje tudi glede na priklop. Na voljo je snemljiv ali fiksni sistem oziroma konstrukcija.
Naloga držala strešnega nosilca za avto za kolo
Strešni nosilci za avto za kolesa so torej sestavljeni iz več delov, eden med njimi je tudi držalo. Naloga tega dela je ta, da povezuje nosilec in prečne palice. Palice potekajo prečno po strehi avtomobila in služijo kot površina, da se lahko tovor primerno pritrdi na streho avta.
Ko se namesti strešna konstrukcija avta v obliki nosilcev, se lahko na streho doda še kakšen dodatek.
Obremenitev nosilcev za streho avta
Avtomobilski strešni nosilci za kolesa morajo biti enakomerno obremenjeni. Teža tovora ima torej zelo pomembno vlogo. Če je obremenitev na strehi avta prevelika, potem se lahko streha vozila celo udre oziroma poškoduje na kakšen drug način.
Pomembno je, da se poskrbi za povsem enakomerno porazdelitev teže tovora na strehi vozila. Sama teža nikoli ne sme biti usmerjena na sredino strehe avta, temveč bolj po zunanjih delih. Na takšen način bodo strešni nosilci za avto za kolesa povsem enakomerno obremenjeni, kar pa ne nazadnje omogoča tudi varnost med vožnjo.